Konserwacja tkanin - Meble PROSNA

Konserwacja floku

Konserwacja i czyszczenie tkanin

Poniżej znajdziecie Państwo kilka porad jak skutecznie zabezpieczyć i dbać o tkaniny tapiecerskie znajdujące się w naszej oferice. Podpowiadamy także jak usuwać niektóre rodzaje plam i zabrudzeń:

Skóry ekologiczne

1. Plamy usuwaj szarym mydłem przy użyciu mokrej szmatki lub za pomocą specjalnych środków do czyszczenia skór ekologicznych; nie używaj środków do skór naturalnych, chyba, że są przeznaczone do obu rodzajów skór (użycie niewłaściwego środka może doprowadzić do usztywnienia, pękania a także do zmiany koloru i połysku powierzchni produktu).

2. Rozlaną ciecz wyczyść od razu, wycierając plamę ruchem okrężnym, od zewnątrz do środka. Uwaga! Nie używaj żelazka do suszenia produktu.

3. Nie używaj środków pielęgnujących na bazie nafty i alkoholu, a także produktów zawierających wybielacze, rozpuszczalniki i amoniak.

4. Skóra ekologiczna nie może być narażona na nadmierną wilgoć i kurz.

5. Unikaj nadmiernego zabrudzenia produktu. Konserwację skóry przeprowadzaj co 4-6 miesięcy przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Zadbana skóra jest bardziej odporna na zabrudzenia.

6. Skóra ekologiczna nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (materiał może wyblaknąć).

7. Unikaj stawiania na produkcie gorących przedmiotów, np. żelazka, oraz nie umieszczaj go w pobliżu źródeł ciepła, np. grzejników czy kuchenek elektrycznych (minimalna odległość to 1 metr).

Materiały tkane na płasko

1. Zakurzenia i zabrudzenia usuwaj przy użyciu nasadki czyszczącej do tapicerki lub miękkiej szczotki z naturalnego włosia.

2. Płynne zabrudzenia czyść natychmiast przy użyciu dobrze wchłaniającej ściereczki.

3. Zabrudzenia z napojów, pokarmów, słodyczy, kosmetyków itp. czyść roztworem szarego mydła i wody, przy użyciu miękkiej bawełnianej ściereczki. Unikaj przemoczenia materiału pokryciowego. Tkaninę należy czyścić w kierunku od brzegu do środka plamy. Pozostałą wilgoć usuń suchą, dobrze wchłaniającą ściereczką.

4. Unikaj wystawiania tkaniny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych - środki koloryzujące używane do barwienia tkanin są wrażliwe na światło.

5. Unikaj umieszczania tkaniny w pobliżu źródła ciepła np. grzejnik, kuchenka itp.(minimalna odległość to 1 metr).

6. Materiał można prasować w niskiej temperaturze.

Tkaniny szenilowe z podkładem lateksowym

1. Tkanin nie należy prać ani wirować.

2. Tkanin nie należy czyścić chemicznie, ani przy użyciu środków zawierających alkohol lub inne rozpuszczalniki. Unikaj stosowania wybielaczy i środków do czyszczenia dywanów.


Tkaniny szenilowe bez podkładu lateksowego

1. Tkaniny możesz prać ręcznie lub w pralce, do 40 stopni.

2. Tkaniny możesz czyścić chemicznie, jednakże nie wolno w tym celu stosować środków do czyszczenia dywanów oraz wybielaczy.

 

Konserwacja floku

Oferowany przez nas flok to materiał składający się z kilku warstw. Aby zapewnić mu odpowiednią trwałość, należy utrzymywać go w należytej czystości. Tkaninę należy okresowo odkurzać lub myć ręcznie przy użyciu miękkiej szczotki.

Płyny

Rozlany płyn zbierz dobrze absorbującym materiałem, nie wcieraj. Pozostały płyn wycieraj czystym i suchym materiałem (bawełnianą szmatką, papierowym ręcznikiem itp.) delikatnie uciskając tkaninę. Jeśli płyn pozostawia plamę, wytrzyj ją za pomocą namydlonej bawełnianej szmatki. Uwaga! Namydloną ściereczkę przewracaj na drugą stronę po każdorazowym kontakcie z tkaniną.

Suche zabrudzenia

Suche zabrudzenia (błoto, popiół, pył, kosmetyki itp.) usuń przed wniknięciem do wnętrza tkaniny, najlepiej przy użyciu szczoteczki. W przypadku pojawienia się plamy, wycieraj ją okrężnymi ruchami za pomocą namydlonej bawełnianej szmatki.

Plamy

Plamy usuwaj białym mydłem do rąk, za pomocą mokrej bawełnianej szmatki. Rób to tak, aby nie roznieść plamy na większą część materiału. W tym celu czyść daną powierzchnię ruchem okrężnym, z zewnątrz do wewnątrz. Po zakończeniu czyszczenia wytrzyj obszar dookoła plamy wilgotną szmatką. Materiał można suszyć przy użyciu suszarki – wykorzystując ruch okrężny z urządzeniem nastawionym na niski poziom ciepła.

Pranie, prasowanie

Flok należy prać na lewej stronie w temperaturze 40 stopni, na krótkim programie wirowania (maksymalnie 800 obrotów). Nie używaj produktów wybielających ani rozpuszczalników na bazie alkoholu. Materiał można prasować w temperaturze od 100 do 120 stopni, na lewej stronie. Dla ułatwienia prasowania można go wcześniej nawilżyć. Nie używaj żelazka do suszenia tkaniny.

Uwaga!Zachowaj ostrożność, umieszczając na floku o jasnym lub średnim kolorze ciemne produkty (np. koce). Tkanina może zafarbować pod wpływem tarcia lub jeśli położony produkt będzie mokry. Dodatkowo flok nie może być przez dłuższy czas wystawiony na bezpośrednie działanie słońca, jupiterów oraz innych silnych i gorących źródeł ciepła.